2022-й рік став часом випробувань для національної системи кібербезпеки України. Нові виклики були успішно конвертовані в ефективні рішення та допомогли забезпечити кіберстійкість держави в умовах війни. 2023-й рік – час спрямувати цей неоціненний досвід в нові можливості для подальшої успішної протидії новим кіберзагрозам. Тому, чергове засідання Національного Кластера Кібербезпеки було присвячене координації планів на наступний рік.
Учасники мали змогу поділитися своїми планами, окреслити потреби і обмінятися кращими практиками.
Сергій Прокопенко, Керівник управління забезпечення діяльності Національного координаційного центру кібербезпеки (НКЦК), поділився паланами НКЦК на 2023 рік.
Георгій Дубинський, заступник Міністра цифрової трансформації, поділився баченням цифрової стійкості України, яке буде закладено в Цифровий компас України 2028 – стратегію цифрового розвитку держави, яку наразі розробляє Мінцифри.
Тему цифрової стійкості продовжили також інші доповідачі, наголосивши на ролі кібербезпеки у ній.
Андрій Пазюк, радник заступника Міністра цифрової трансформації України, надав наукове обгрунтування концепції цифрової стійкості, розповів про її узгодження з Європейським цифровим компасом 2030.
Ігор Лінков, старший менеджер з науки та технологій Центру інженерних досліджень і розробок армії США, ад’юнкт-професор Університету Карнегі-Меллона, познайомивши учасників із методологією стресс-тестування, яка може бути застосована для виміру цифрової сійкості.
Володимир Мохор, директор Інституту проблем моделювання в енергетиці ім. Г.Є. Пухова НАН України, окреслив підхід для побудови стійкості в енергетиці.
Грег Реттрей, виконавчий директор CDAC – ініціативи зі співробітництва американських приватних IT-компаній для підтримки українських урядових структур та критичної інфраструктури у сфері кібербезпеки, розповів про типи допомоги, які надає ініціатива, зокрема для енергетичного сектора.
Крім того, учасники дізналися про проекти та можливості, а також актуальні дослідження у сфері.
Девід Робінсон, засновник компанії Internet 2.0, показав результати дослідження приватності та безпеки популярних телефонних додатків (месенджерів і соцмереж), а також додатку Дія, на основі оцінки їх запитів на дозволи, наявності попереджень коричтувача і трекерів.
Едвард Планкетт, Партнер з оборони та безпеки, WithYouWithMe, анонсував запуск програми з перенавчання ветеранів у сфері кібербезпеки, яка втілюється в Україні за підтримки австралійського уряду.
Загалом, засідання зібрало 336 учасників, які є представниками 188 організацій.
Крім того, було анонсовано, що наступне засідання відбудеться у Варшаві. Це буде перше засідання Кластера проведене за межами України, а це свідчить про те, що Кластер успішно розширює межі свого впливу для залучення ще більшої кількості світових лідерів та зацікавлених сторін для розбудови кібербезпеки України.